Patronat Medialny:

Centrum Kultury Jana Pawła IIKatolickie Radio Rodzina WrocławTygodnik NiedzielaDiecezja Włocławska

Pierwszy Marsz Mężczyzn

Marsz dla Mężczyzn czy Marsz Mężczyzn?

Pierwsze zderzenie z pojęciem marsz mężczyzn zwykle będzie okraszone nietrafnym skojarzeniem. Intuicyjnie wciska się rozumienie, że to marsz dla mężczyzn. Od razu za tym skojarzeniem wyobraźnia podpowiada więc obraz mężczyzn znudzonych pracą, rodziną, wędkowaniem, sportem, wytwarzaniem ciekawostek czy też wszelakim zbieractwem, którzy wpadli na pomysł by razem sobie pochodzić po mieście.

Tak jednak nie jest.

Subtelną różnicą jest to, iż jest to marsz nie dla mężczyzn, tylko marsz mężczyzn. Nie chodzi bowiem o to, by mężczyźni mogli obok siebie przejść ulicami miasta. Rzecz w tym aby mężczyźni zebrali się i razem maszerując dali świadectwo. W dzisiejszych czasach świadectwo jest bardzo potrzebne, może nawet bardziej, niż wielogodzinne dysputy o charakterze religijnym. Powiedz mi jak żyjesz, to powiem ci czy uwierzę w twoje tezy.

Świadectwo to jednak nie wszystko.

Nie jest właściwą rzeczą jedynie świadczyć ignorując to co dzieje się dookoła.

Nie zamykamy oczu. Widzimy zalew kłamstwa, atak pieniężnego bożka, skalę medialnych manipulacji. Do tego bezlitosny atak na wartość jakimi są życie oraz święta instytucja małżeństwa. Wreszcie negacja faktu, iż przychodzimy na świat z płcią przewidzianą przez samego Boga. Zauważamy również to co dzieje się w naszej Ojczyźnie. Wymieniać można długo..

Zatem oprócz świadectwa potrzebne jest też porzucenie wygodnej bierności. Na co dzień, w sytuacjach zagrożenia złem, reagujemy na poziomie rodziny czy przyjaciół. Raz na jakiś czas potrzebne jest jednak abyśmy razem, w męskim licznym gronie, zaznaczyli swoją obecność.

W tym roku zrobimy to zjednoczeni w przewodnim haśle marszu, które brzmi „Mocni Wiarą”.

Nie jest to więc marsz dla mężczyzn. Jest to marsz mężczyzn dla innych! Dla kobiet i mężczyzn – świata.

Jesteśmy przekonani, że do takiej postawy Bóg powołuje mężczyznę. Chcemy na to powołanie odpowiadać, mając świadomość swoich braków i niedoskonałości.

Udostępnij